Cmentarz ewangelicki - Stanisławki II

Położenie cmentarza - mapy

bergwalde1.jpg

Opis cmentarza

zabudowany.png chronione.png mennonici.png
Położenie

Cmentarz położony na niewielkim wzniesieniu, ok. 460 m. od skrzyżowania drogi Wronie-Radzyń Chełmiński z drogą Stanisławki-Jarantowice. Będąc na tym skrzyżowaniu kierujemy się w prawo. Po ok. 460 m., po lewej stronie drogi widzimy krzyż przydrożny i gospodarstwo, a po prawej drogę. Teren cmentarza znajduje na północny wschód od krzyża postawionego tuż po II wojnie światowej. Cmentarz od północy, wschodu i południa sąsiaduje z polem uprawnym, od południa z nieużytkami i drogą, a od południowego zachodu z terenem gospodarstwa domowego.

Podstawowe informacje
Data założenia III ćw. XIX w., co najmniej od 1864 r.
Wyznanie ewangelicki
Ówczesna parafia Wąbrzeźno (od 1886), przedtem Radzyń Chełmiński (od 1795). Mieszkańcy Stanisławek mieli do dyspozycji kaplicę - szkołę ewangelicką oraz zbór protestancki w pobliskich Jarantowicach ustanowiony w 1785 r. (zbudowany pod koniec XVII w.)
Status nieczynny
Powierzchnia ~0,16 ha
Nr działki 92
Kształt czworokąt nieforemny
Najstarszy zachowany nagrobek I ćw. XX w.
Istniejąca dokumentacja ?
Zagrożenia śmieci, dewastacja
Stan zachowania ZŁY, Typ III
Data zamknięcia 1945?, -
Roślinność
Drzewa dąb, klon, kasztanowiec, lipa, jesion, …
Krzewy lilak, grochodrzew, głóg, porzeczka, dzika róża,…
Inne fiołek, barwinek, liliowiec, pokrzywy, …

Brak zarejestrowanych pomników przyrody. Układ cmentarza częściowo czytelny. Brak informacji o istnieniu alei.

Nagrobki i inne elementy
Nagrobki
Rodzaj Istnienie Ilość Data powstania Materiał Uwagi
Cenotafy NIE - - - -
Cippusy NIE - - - -
Grobowce NIE - - - -
Krzyże NIE - - - -
Obeliski NIE - - - -
Mogiły obmurowane TAK ok. 40 I poł. XX w. lastryko, beton
Mogiły ziemne TAK >15 - - -
Płyty poziome NIE - - - -
Płyty pionowe NIE - - - -
Pola grobowe NIE - - - -
Postumenty TAK >10 I poł. XX w. lastryko, beton
Przyścienne NIE - - - -
ŁĄCZNIE ok. 50 stanowisk
Elementy
Rodzaj Istnienie Ilość Data powstania Materiał Uwagi
Mur ogrodzeniowy NIE - - - -
Brama NIE - - - -
Kościół NIE - - - -
Kaplica NIE - - - -
Inne NIE - - - -

Brak danych o osobach znanych i zasłużonych pochowanych na cmentarzu.

Inskrypcje - fot. Tymoteusz Słowikowski, 2014;


Galeria zdjęć

fot. Michał P. Wiśniewski, 2014

{$caption}
fot. 1
{$caption}
fot. 2
{$caption}
fot. 3
{$caption}
fot. 4
{$caption}
fot. 5
{$caption}
fot. 6
{$caption}
fot. 7
{$caption}
fot. 8
{$caption}
fot. 9
{$caption}
fot. 10
{$caption}
fot. 11
{$caption}
fot. 12
{$caption}
fot. 13
{$caption}
fot. 14

fot. Tymoteusz Słowikowski, 2014

{$caption}
fot. 01
{$caption}
fot. 02
{$caption}
fot. 03
{$caption}
fot. 04

Renowacja

Cmentarzem opiekuje się Pani Irena Szymion, twórczyni skansenu "Chata pod okiennicami". Pierwsze prace na cmentarzu przeprowadzono w 1998 r. za sprawą mieszkańców wsi. Głównie skupiono się na wycince zbędnej roślinności. Ponowne sprzątanie miało miejsce w 1999 r. Uczestniczyła w nim młodzież z Technikum Rolniczego z Wronia. Następne prace przeprowadzono w latach 2002-2003, w którym oprócz mieszkańców uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych z Wronia. Od tej pory cmentarz bywa okazjonalnie oczyszczany z roślinności.


Osadnictwo w Stanisławkach.

Historia

Legenda głosi, że nazwa miejscowości pochodzi od pierwszego mieszkańca wsi, Stanisława, trudniącego się wypalaniem węgla ok. 1640 r. Tereny dzisiejszej wsi Stanisławki należały do właściciela majątku Wronie, Jana Plemięckiego, który w XVII w. (raczej po 1660 r.) osadził na tym obszarze osadników olęderskich. Dalszą akcję osadniczą prowadzili kolejni właściciele Wronia, Czapscy. W 1830 r. 10 gospodarzy otrzymuje prawo własności ziemi, karczma pozostaje dzierżawiona (spłonęła w 1897), natomiast 4 gospodarzy z Katarzynek zostało translokowanych do Stanisławek. Nazwę Bergwalde wprowadzono w 1903. Rok wcześniej powołano urząd stanu cywilnego.
Już w 1772 r. istniała szkoła, w której nauczyciel co niedzielę odprawiał nabożeństwo. Obwód szkolny liczył 7 miejscowości. W 1856 postawiono murowany obiekt, który w zawiązku z coraz większą liczbą uczniów został rozbudowany w latach 1898-1899. Dostawiono do już istniejącego wysoki budynek z czterema przestronnymi oknami na wschód. Istnieje on do dziś i składa się z dwóch klas na piętrze, sali modlitewnej z ołtarzem zakrywanym kotarą i niewielką zakrystią na parterze oraz budynku gospodarczego. Lata pracy poszczególnych nauczycieli sugerują, że w latach 1900-1914 prace miało dwóch, a czasami nawet trzech nauczycieli. Kotarę z ołtarza ściągano w niedzielę jednak pastor sprawował mszę rzadko, częściej nauczyciel. Jako, że mieszkańcy wierni byli swoim dawnym tradycjom religijnym to jeszcze na początku XX wieku odbywały się niedzielne nabożeństwa domowe.
Od założenia wsi protestanci stanowili zdecydowaną większość mieszkańców. Jeszcze w 1921 r. było 87% ewangelików. Ilość ta spadła w ciągu następnego dziesięciolecia w wyniku odzyskania przez Polskę niepodległości, z czym związane były wyjazdy Niemców. Ich gospodarstwa kupowali najczęściej Polacy wracający z emigracji w Ameryce Północnej. W związku z tym istniejącą szkołę ewangelicką zmieniono w polską szkołę powszechną. Nowy kierownik szkoły Józef Budniewski zwołał w 1926 r. zebranie mieszkańców wsi z proboszczem katolickim z Wąbrzeźna w celu uzyskania zgody na wykorzystywanie kaplicy przez katolików. Zgodę taką uzyskano po pozytywnym rozpatrzeniu przez inspektorat szkolny. Cała wieś złożyła się na bryczkę, którą dowożono księdza z Wąbrzeźna. Poza nabożeństwami w kaplicy odbywały się chrzty, śluby oraz pogrzeby. W 1931 r. blisko 73% mieszkańców stanowili Polacy (nie podano niestety podziału religijnego). Co ciekawe, w pierwszych miesiącach niepodległości brakowało właściwych kandydatów i burmistrz Wąbrzeźna Teodor Bobowski pełnił jednocześnie funkcję wójta komisarycznego w gromadzie Stanisławki. We wsi działała mleczarnia.
Podczas okupacji trzy polskie rodziny zostały wysiedlone. Na ich miejsce sprowadzono osadników z Besarabii. Większość Polaków była skierowana do pracy na niemieckich gospodarstwach. Niestety wszystkie książki z biblioteki nauczycielskiej zniszczyli hitlerowcy. Tuż po wojnie kaplicę otwarto na nowo jednak trwało to krótko ze względu na stalinizację. Duże pomieszczenie przedzielono na pół tworząc dwie sale klasowe, rozebrano dzwonnicę.
Szkoła podstawowa funkcjonowała aż do 1991 r. Wcześniej, bo w 1983 r. Pani Irena Szymion na bazie gospodarstwa swojego pradziadka zakłada skansen "Chata pod okiennicami". Jest to drewniany dom z I poł. XIX w., gdzie zgromadzono liczne eksponaty związane z kulturą materialną Niemców i Polaków osiadłych w Stanisławkach. Likwidacja placówki szkolnej zmobilizowała mieszkańców do zburzenia muru dzielącego dawne pomieszczenie kaplicy. W ten sposób powstała jedna duża sala wykorzystywana jako świetlica wiejska. W 1992 r. kaplica ponownie zaczęła działać. Dzięki staraniom Ireny Szymion w latach 1994-1999 przeprowadzono gruntowny remont obiektu.

Ludzie

Lista strat z I wojny światowej: Baumann, Blatt, Bock, Dostall, Engel, Fagien, Falkenberg, Grapenthin (Krapentin), Haß, Herzberg, Heymann, Hinzmann, Huse, Kaptein, Korthals, Krafft, Lipke, Mantei, Moede (Möde), Nippert, Pahlke, Peil, Pischke, Redmann, Runkowski, Schmielewski, Schönfeld (Schönfeldt), Weilsandt, Werner, Wittwer, Wruck

W księdze adresowej z 1928 r. figurują nazwiska: Hałaj (wiatrak), Murawski (zajazd), Szczepański (wiatrak), Szulkowski (handel końmi),

W księdze adresowej z 1941 r. figurują nazwiska: Graniza (kowal)

Inne:
Z Westpreussen.de: Baumann, Bergau, Boesler, Bollwahn, Bork, Brettschneider, Czarski, Dickau, Drawer (Drawert), Fagien, Falkenberg, Felske, Gahr, Goerke, Gogolin, Goritz (Gohritz), Hapke, Hedrich, Heinrich, Herzberg, Hinkelmann, Hinz, Hoffmann, Hollatz, Hostmann, Jabs, Janschke (Jaenschke), Kadau, Karszan, Kelsch, Klempahn, Knof, Konopacki, Labs, Labuhn, Leimstein, Lewandowski, Linau, Linkowski, Linowitzki, Lippke, Manthey, Marks (Marx), Meyer, Moede, Molzahn, Müller, Naß, Nickel, Nippert, Nitz, Oswald, Pahlke, Papke, Pick, Pietz, Pischke, Rechenberg, Reddmann, Riedel, Rotzoll, Runkowski, Saemann, Saenger, Schlack (Schlaak), Schmidt, Schönfeld, Schreiber, Schulz, Simson, Splittstösser, Strohschein, Tessmer (Tesmer), Treichel, Weidhorn, Weiß, Werner, Will, Wittkowski, Voelkner, Zarske, Ziemer

U Plehna: Bulwan (karczmarz), Fose, Klempahn, Ritz, Werner - gospodarze translokowani z Katarzynek do Stanisławek

Właściciele gospodarstw podczas okupacji: Neumann, Schönfeld, Grossmann, Huse, Nass, Bader (Besarabia), Boryczko, Madziarska, Bojko, Głowacki, Velk, Pięta, Stochla, Szczepański, Łuczak, Wań, Kaczorowski, Kołodziej, Walczyk.

Nauczyciele ze szkoły ewangelickiej: Janschke (1780-1814), Schmidt (1814-1816), Flamming (1816-1820), Schmidt (1820-1824), Richart, Doring, Stahnke (1824-1854), Ringke (1854-1870), Scheewe (1871-1876), Gall (1876-1889), Peil (od 1889), Hostmann, Gottfried Engel, Friedrich Żabel (1871), Jakub Fagin (1882), Emil Fagin (1900), Adolf Zabel (1911). Rudziewski i Rozińska (od 1931)

Murawski (właściciel mleczarni), Budniewski (kierownik szkoły do 1939), Kozdra, Lepianka, Pięta


Bibliografia:

 1. 2679 Rehden, Topographische Karte (Meßtischblatt) 1:25000, Reichsamt für Landesaufnahme, 1909. comp.jpg
 2. 30-lecie chaty pod okiennicami, informacja z 31 sierpnia 2013 r. na stronie MiPBP im. W. Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. comp.jpg [dostęp: 17.11.2014]
 3. APE Malbork, sygn. 9/59/0/1931, Der Begräbnisplatz in Stanislawken, Kreis Thorn 1864-1891
 4. B. Borysowski, Dokumentacja cmentarzy poewangelickich w powiecie wąbrzeskim. Wąbrzeźno, 2003.
 5. R. Czaja (red.), Historia gminy Wąbrzeźno t. 1, Wąbrzeźno: UG Wąbrzeźno, 2006, s. 84, 120, 173, 191, 246, 263, 361-364.
 6. Deutsches Reichs Adressbuch. Die Ostgebiete, Berlin: Buch- und Tiefdruck Gesellschaft, 1941, s. 3. comp.jpg
 7. "Gazeta Toruńska" z 4 sierpnia 1903 r., nr 175, s. 2. comp.jpg
 8. A. Harnoch, Chronik und Statistik der evangelischen Kirchen in den Provinzen Ost- und Westpreussen. Neidenburg, 1890, s. 485. comp.jpg
 9. B. Heym, Geschichte des Kreises Briesen und seiner Ortschaften, Briesen am Wpr: Otto Weise, 1902, s. 138, 370-371. comp.jpg
 10. I. Szymion, Zdarzyło się w Stanisławkach, Wąbrzeźno: Wąbrzeskie Zakłady Graficzne, 2014, s. 33-34.
 11. Księga adresowa Polski (wraz z w. m. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa, Warszawa: Towarzystwo Reklamy Międzynarodowej, 1928, s. 1247. comp.jpg
 12. Muzeum ludowe w "chacie pod okiennicami". Gospodarstwo agroturystyczne, http://www.agrinpol.pl/kozdrowka [dostęp: 17.11.2014]
 13. Rozmowa z Ireną Szymion na portalu Interklasa, materiały filmowe, http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/fl019/pl/stanislawki.html [dostęp: 17.11.2014]
 14. Rozmowa z Ireną Szymion, prowadzącą Skansen „Chata pod okiennicami” w Stanisławkach, rozm. Anna Baran, "Turystyka Kulturowa" 2010 nr 1, wersja internetowa, http://www.turystykakulturowa.eu/?id=place&nr=15&txt=4 [dostęp: 17.11.2014]
 15. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych T. 11, Województwo Poznańskie. Warszawa: GUS, 1926, s. 65 comp.jpg
 16. F. Sulimierski, B. Chlebowski, W. Walewski i in., Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Warszawa, 1880-1902, t. XIV, s. 590-591. comp.jpg
 17. Życie religijne w Stanisławkach, s. a. comp.jpg [dostęp: 18.10.2014]

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License