Cmentarz poepidemiczny - Złotowo

del.icio.usFacebook


Położenie cmentarza - mapy

elYv9hSJv2mqfqW4snLXXYxSFfV2p40Fs68YaWCLzpwrs4eeF9z3oCvz-b4QbI_LRJpXZpVqzp-mroLA64o=w320

Opis cmentarza

polny.png renowacja.png
Położenie

Cmentarz położony w polu, w północnej części wsi. Jadąc z Barcina w kierunku Złotników Kujawskich przejeżdżamy przez Złotowo. Tu skręcamy w lewo (na Mamlicz patrząc od strony Barcina) na głównym skrzyżowaniu we wsi. Po niecałych 200 metrach, przed siedzibą firmy transportowej, skręcamy w prawo i po kolejnych 80 metrach po prawej stronie dojeżdżamy do cmentarza - de facto grobowca megalitycznego.

Podstawowe informacje
Data założenia XIX w.
Wyznanie -
Ówczesna parafia -
Status nieczynny
Powierzchnia ? ha
Nr działki na terenie działki 77/1
Kształt ?
Najstarszy zachowany nagrobek -
Istniejąca dokumentacja ?
Zagrożenia dewastacja
Stan zachowania UPAMIĘTNIONY

UWAGA: informacje powyżej odnoszą się wyłącznie do cmentarza cholerycznego, a nie do stanowiska archeologicznego.

Roślinność
Drzewa ?
Krzewy ?
Inne ?

Brak zarejestrowanych pomników przyrody. Brak alei.

Nagrobki i inne elementy
Nagrobki
Rodzaj Istnienie Ilość Data powstania Materiał Uwagi
Cenotafy NIE - - - -
Cippusy NIE - - - -
Grobowce NIE - - - -
Krzyże NIE - - - -
Obeliski NIE - - - -
Mogiły obmurowane NIE - - - -
Mogiły ziemne NIE - - - -
Płyty poziome NIE - - - -
Płyty pionowe NIE - - - -
Pola grobowe NIE - - - -
Postumenty NIE - - - -
Przyścienne NIE - - - -
ŁĄCZNIE -
Elementy
Rodzaj Istnienie Ilość Data powstania Materiał Uwagi
Mur ogrodzeniowy NIE - - - -
Brama NIE - - - -
Kościół NIE - - - -
Kaplica NIE - - - -
Inne NIE - - - -

UWAGA: informacje w tabelce powyżej odnoszą się wyłącznie do cmentarza cholerycznego, a nie do stanowiska archeologicznego.

Inskrypcje

Nie znaleziono.


Galeria zdjęć

fot. Romuald Góralski, 2019

{$caption}
fot. 1
{$caption}
fot. 2
{$caption}
fot. 3
{$caption}
fot. 4
{$caption}
fot. 5
{$caption}
fot. 6
{$caption}
fot. 7

Renowacja

Wedle przekazów nauczyciela Alojzego Rybczyńskiego opiekę nad tym miejscem zapoczątkowano już w 1963 roku. Miejscowa szkoła planowała otworzyć swoisty skansen archeologiczny. Wszystkie prace związane z rekonstrukcją kurhanu i jego udostępnieniem wykonywali mieszkańcy Złotowa. W 1966 roku zasadzono drzewa , krzewy i rośliny ozdobne. Teren został ogrodzony, postawiono ławki, a bezpośrednio przy rezerwacie archeologicznym powstał parking.
W latach 90. XX w. obiekt został zapuszczony. Parking zarósł podobnie jak alejki, a ławki zniknęły. Od 2003 roku kurhan znajduje się pod opieką nieformalnej grupy "Strażnicy Kurhanu". Z ich inicjatywy doszło do zamontowania tablicy informacyjnej w 2007, a sam dojazd oznakowany. W treści tablicy jest mowa o pochówkach cholerycznych potwierdzonych badaniami archeologicznymi.


Epidemia cholery w Złotowie.

Według przekazów historycznych dziewiętnastowieczna epidemia cholery nawiedzała Złotowo w 1831 i 1873 roku. Nie wiadomo z jakiego dokładnie roku pochodzą znalezione pochówki choleryczne.

Zwłoki osób zmarłych na cholerę pochowano w miejscu, które okazało się być grobowcem z czasów kultury amfor kulistych (2500-1800 p. n. e.). Niestety prawie połowa grobowca została zniszczona z powodu utworzenia drogi. Obiekt został odkryty przez miejscowego nauczyciela Alojzego Rybczyńskiego w 1959 roku. Badanie archeologiczne przeprowadzono w 1961 roku przez archeologów z Poznania. Odsłonięto wówczas komorę grobową zbudowana z dużych głazów. Wewnątrz znajdowały się szkielety ludzkie, zwierzęce i przedmioty codziennego użytku charakterystyczne dla kultury amfor kulistych. Nad komora utworzono nasyp, w którym pochowano w XIX wieku ofiary epidemii cholery. Część głazów próbowano użyć do celów budowlanych, czego ślady można zauważyć na kamieniach.


Bibliografia:

  1. 3174 Pakosch, Meßtischblatt, 1:25 000, 1940. comp.jpg
  2. S. Cieślak, Teraz każdy pozna historię kurhanu, "Express Bydgoski", wersja internetowa z 25.06.2007, https://expressbydgoski.pl/teraz-kazdy-pozna-historie-kurhanu/ar/11264074
  3. Kurhan z neolitu, "Polska niezwykła", https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/1318,zlotowo-kurhan-z-neolitu.html
  4. R. Nowicki, Kurhan w Złotowie i jego odkrycie, "Pałuki" 1995, nr 33. Opublikowano w internecie 26.06.2007, http://palukitv.pl/teksty/poznajemy-paluki-i-zm/2182-kurhan-w-zlotowie-i-jego-odkrywca.html
  5. D. Włodarczyk, Od powietrza, ognia, głodu i wojny. Epidemie cholery wśród ludności Regencji Bydgoskiej Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Inowrocław, 1998, s. 54, 71.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License